BMW múzeum

Autor: Martin Sipták | 27.9.2017 o 8:48 | (upravené 28.9.2017 o 11:13) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  1678x

Automobilovú značku BMW pozná asi každý, ale málokto vie, že skratka BMW znamená „Bayerische Motoren Werke“- Bavorské motorové závody. No a centrum Bavorska je predsa v Mníchove. A v Mníchove sa nachádza fabrika BMW a aj múzeum.

Pri mojom pobyte v Mníchove som návštevu múzea BMW nevynechal – je to povinnosť (ale taká milá). Múzeum patrí medzi tri najnavštevovanejšie múzeá v Mníchove. Bolo založené v roku 1973 a nachádza sa hneď vedľa fabriky spomínanej automobilky. Celý komplex pre návštevníkov sa volá BMW Welt, teda BMW svet. Tento „svet“ sa skladá z múzea a prezentačnej (výstavnej) časti, kde sa konajú rôzne podujatia. Taktiež si tu môžete pozrieť a aj vyskúšať aktuálne modely, ktoré  automobilka  ponúka vrámci predaja. Samotná budova múzea bola rekonštruovaná a modernizovaná v rokoch 2004 - 2008. Dnes to je moderné futuristické múzeum, ktoré robí neskutočný dojem, hlavne ak ste nadšenec do automobilov.

Celý komplex múzea je možné rozdeliť na štyri tematické časti (moje osobné rozdelenie). Prvá časť sa venuje vývoju automobilov a motorom. Nájdete tu všetko od toho ako sa také auto vyrába, až po rôzne motory, nielen automobilové, ale aj motory do lietadiel či lodí.

Druhá časť múzea sa venuje histórií. Od najstarších automobilov BMW až po tie súčasné. Obzvlášť veľký priestor bol venovaný automobilom BMW radu 3. Samozrejme tu v múzeu nenájdete najnovšie modely, tie sú v susednej budove, kde je prezentácia aktuálnych modelov. Do múzea sa  dostanú, až keď uplynie nejaký ten čas. Samozrejme tu nájdete aj motocykle.

Tretia časť múzeá sa venuje rôznym špecialitám. Čo tak pozrieť si pretekársky voz, alebo formulu,  alebo legendárny cestovateľský "šíp" a zároveň "smiešny" model BMW Isetta? Všetko toto nájdete tu.

Štvrtá časť sa venuje dočasným výstavám, pretože to je expozícia, ktorá sa mení. Počas mojej návštevy tu bola výstava Mini cooper-ov. Je až neuveriteľné ako môže byť jedno malé auto tak populárne a aké rôzne modely tohto  typu vznikli. Cooper ako rýchle občerstvenie alebo Mini limuzína (tiež sa Vám to slovné spojenie nezdá ako aj mne?).  Bol som ale milo prekvapený.

Múzeum je neskutočne veľké. Pôsobí moderne a naozaj ladí k značke. Nájdete tu všetko. Autá,  motocykle, prototypy,... dokonca aj vývoj reklamy, dobové dokumenty. Môžete si študovať články v malej študovni.

Na záver si ako pamiatku máte možnosť kúpiť model obľúbenej rady, alebo hrnček v darčekovom obchode. 4000 m2 a viac ako 120 vystavovaných exponátov. Ak ste automobilový nadšenec – povinnosť, ak ste "len" turista – tiež. A preto, ak  niekedy  zavítate do Mníchova, nájdite si čas na toto múzeum, oplatí sa to  všetko vidieť na vlastné oči.

Použitá fototechnika – Fujifilm X-E1 + Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS +Fujinon  XF 18-55mmF2.8-4 R LM OIS Samyang 8mm f/2,8 UMC FishEye

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?