Srí Lanskými ulicami

Autor: Martin Sipták | 19.5.2017 o 13:06 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  3594x

Jednou z vecí ,na ktoré som sa nesmierne tešil, keď som sa rozhodol navštíviť Srí Lanku, bol bežný život na uliciach a tržniciach. Očakávanie sa naplnilo na 120% a tak sa so mnou vydajte aspoň v tomto fotoreporte do týchto ulíc.

Vyzbrojený skúsenosťami z Indie, Thajska a ďalších ázijských krajín som bol pripravený na ulice Srí Lanky. Aspoň som si to myslel. Každý deň ma niečo prekvapilo a každý deň som sa musel nad niečím pozastaviť. V podstate to bolo neustále. Môžete navštíviť desiatky krajín, stovky miest ale ázijské ulice a tržnice vás vždy prekvapia a občas Vám dajú aj zabrať.  

A tak si idete a zrazu oproti Vám kráča starší pán a na chrbte niekoľko trsov banánov. Ono to ani nie je niekoľko trsov ale skôr celý banánovník? Neviem ale mal by som problém už niesť plnú igelitku banánov a nie otočiť to niekoľko krát.

Inokedy zas zablúdite do uličky. Je tu akosi ticho a smrad. Zrazu z okna niekto niečo vyleje. Splašky. Kúsok vedľa vyhodí skazenú zeleninu. Paráda. V inom meste, na inom mieste. Stále niečo pípa a tak idem pozrieť čo to je. A pozerám a vidím malé kuriatka sfarbené rôznymi farbami. 

 

Pár info o Srí Lanke

Vzácne kamene, aromatické čaje, fascinujúce miešanie odlišných kultúr a histórii, rajský tropický ostrov s prívetivými ľuďmi, bujnou vegetáciou, piesočnatým pobrežím s modrým morom. To všetko je Srí Lanka. Jeden ostrov, ležiaci južne od Indie, ktorý patrí k najkrajším na svete. S výnimkou hlavného mesta Kolomba, ktoré si dodnes zachovalo svoj pôvodný kolorit, tu nenájdete iné veľké mesto. Veľmi pestré je na Srí Lanke náboženské zloženie obyvateľstva. Na uliciach tu stretnete budhistov, hinduistov, moslimov aj kresťanov. 

Rozloha: 65 610 km²

Počet obyvateľov: 20 277 597

Ľudia tu sú otvorený, kamarátsky – však chcú niečo predať a hlavne pre fotografiu pozitívne naladený. Fotíte detail zeleniny a zrazu na vás máva obchodník s rybami a ukazuje lietajúcu rybu a s ňou pózuje. Ďalší predajca vás pomaly dotiahne k svojmu stánku s rádiami a zapózuje „Vyfoť ma s mojim obchodom“ hovorí.

Kategória sama o sebe je cestovanie vlakom a autobusom a posvätné miesta. Veselo si priplatíte za 2. triedu vo vlaku (prvá na trase nepremáva) s vidinou komfortnejšieho cestovania. Nakoniec sme však radi, že sa vôbec odvezieme. Fakt je ale ten, že stanice tu majú riešené lepšie ako napríklad v Nitre. A čo posvätné a sväté miesta? Fakt je ten, že posvätné miesto je tu každý druhý vodopád, strom, kopec. Ale rituály, ktoré ľudia vykonávajú sú úžasné... Stačí sa len dívať a žasnúť nad tým čo sa okolo Vás deje. Jeden sa kúpe, ďalší si umýva zuby, deti skáču do vody...

Samozrejme sú to aj nepríjemné skúsenosti, ale tých je skôr pomenej. Skôr sa jedná o niečo iné ako sme zvyknutý. Smrad, hluk, rôzne pachy, otravný ľudia a nechutné veci, ktoré vidíme v jedle ktoré nepoznáme a iným hygienickým návykom. Nie je nič lepšie ako vidieť mäsiara , okolo krv a spustu múch a hneď vedľa akési omáčky v sáčkoch, ktoré vyzerajú ako keby ich pozbierali pri splaškovom potrubí. A dorazí vás, keď vidíte ľudí idúcich po železnici, ktorých skoro zrazí idúci vlak...

Fototechnika: Fujifilm X-T1 + XF 10-24mm f/4 R OIS + Fujinon XF 35mm f/1,4 R

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?