Národný park Amboseli

Autor: Martin Sipták | 28.4.2017 o 8:53 | (upravené 28.4.2017 o 9:31) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1376x

Národný park Amboseli je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších národných parkov v Afrike. Nič Vám názov nehovorí? Myslím, že panoráma parku Vám bude známa. O parku a zvieratkách v tomto fotoreporte.

Budík zvoní. Je okolo 5:00 hodín ráno. Nechce sa mi spod deky, je zima. Sakra, však som v centrálnej Afrike a vonku je strašná kosa. Vyleziem a pozriem von. Červenajúca obloha ma naštartuje. Na štvrtý pokus a mi podarí prebrať manželku. Schmatnem fotoaparát, ktorý mam už pripravený z predošlého dňa na ranné fotenie a utekám na vyhliadku s krásnou scenériou, ktorej dominuje Kilimandžáro. Slniečko sa derie a zasnežený vrchol sa kúsok červená. O pár minú slniečko už naplno vyjde a osvetľuje krajinu.

Kilimandžáro parádne vidno, večer ho nebolo skoro vidieť. Predstavujem si ako práve dosiahlo pár horolezcov vrchol . Nabudený krásnym ránom sa teším už na zvieratá. Raňajky sú rýchle. Prežijeme aj pár otravným Masajov pri vstupe do parku a už sme v parku. Hneď nás uvíta stádo tradičných zebier, nasledujú pštrosy, antilopy, dokonca aj hyena a pár žiráf.

Vozíme sa parkom a fotografujem. Svetlo je parádne aj keď slnko stúpa veľmi rýchlo. Na začiatok nás privíta aj lev a hneď so svojou korisťou. Vyčerpaný leží a mi zastavíme hneď vedľa neho. Dýcha  a stráži svojho uloveného pakoňa. Neskutočný pohľad. Časom prídu aj ďalšie autá a to je znamenie ísť ďalej. 

Cestu nám spríjemňujú tradičné zvieratá. V diaľke však vidíme slony. Kúpu sa a čvachtajú vo vode a bahne. Nájdeme dobré miesto s dobrým svetlom a ja sa pustím do fotografovania. Časom však prestanem fotografovať a len si užívam scenériu. Slony a Kilimandžáro, slony a voda, slony a bahno. Slonov sa neviem nabažiť. Sú strašne veľké a kly majú obrovské. Tu sa nachádzajú jedny z najväčších slonov v Keni a Tanzánii.

Základné informácie

Národný park Amboseli patrí medzi menšie národné parky v Afrike, avšak kvôli  jeho výhľadom na Kilimandžáro a relatívne veľkou hustotou zvierat patrí medzi tie najviac navštevované v Afrike.

Jeho rozloha je 392 km2 (pre porovnanie NP Malá Fatra má rozlohu 226km2) avšak celý ekosystém zaberá 3000km2. Ten však nie je chránený. Nachádzajú sa tu všetky známe zvieratá Africkej fauny. V parku je veľký počet slonov asi 900, čo je na takú malú rozlohu veľký počet.

Slonov bolo dosť. Ide sa ďalej. Kocháme sa krajinou, zvieratkami, a robíme krátke zastávky. Hľadám čo najlepšiu kompozíciu pre záber. Je však čoraz teplejšie a zvieratá čoraz lenivejšie. Z extrému do extrému. Ako bolo ráno zima, teraz si to vynahradzujeme teplom. Vzduch sa už v diaľke vlní a fotky sú čoraz vyblednuté. Je čas odložiť fotoaparát a oddychovať.

Jedno z miest kde sa dá vystúpiť z auta a prejsť sa je Noomotio Observation Point. Vyvýšené miesto uprostred parku kde je krásny výhľad na krajinu. Vidno pekne jednotlivé stáda zvierat, samozrejme tie blízko nás. Niečo prejeme, oddýchneme si.

Naša cesta pomaly končí a pomaly sa vraciame naspať do kempu. Cestu sa zastavíme na mieste, kde ráno lev ulovil pakoňa. Lev tu už nie je ale kosti ohlodávajú supy. Príroda to má veľmi dobre zariadené a všetko vidíme na vlastné oči, čo človek vidí len v dokumentárnych filmoch.

Večer ešte navštívime znovu vyhliadku odkiaľ som ráno fotografoval Kilimandžáro. Je tu malé napájadlo a prídu sa napiť zvieratá, predovšetkým zebry. Sledujú nás a hneď ako sa pohneme spozornejú. Krásny deň za nami. Zajtra navštívime park znovu, škoda, že len na pol dňa, túto krásu by človek sledoval stále. Vy ju prežite aspoň na fotografiách.

Použitá fotografická technika: 
Fotoaparát: Fujifilm X-Pro2
Objektívy: Fujinon XF 100-400 F/4.5-5.6 R LM OIS WR, Fujinon XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR, Fujinon XF 10-24mm f/4 R OIS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?